İtfaiye ekipleri kuyuya düşerek mahsur kalan kaplumbağaları kurtardı

İtfaiye ekipleri kuyuya düşerek mahsur kalan kaplumbağaları kurtardı

Sinop ilçesi Boyabat'ın kırsal alanında definecilerin kazdığı kuyuya düşerek günlerce mahsur kalan 3 kaplumbağa Boyabat itfaiyesi ekipleri tarafından kurtarılarak doğaya bırakıldı.

Boyabat ilçesi Yenimahalle Aşıklı Tekke Caddesi üzerindeki Topalçam mevkinde av köpeklerini gezdiren Kadir Yulaf ve Özcan Altuntepe, defineciler tarafından kazıldığı tahmin edilen 6 metre derinliğindeki kuyunun dibinde 3 tane kaplubağanın olduğunu gördüler.

Kuyuda mahsur kalan kaplumbağaların kurtarılması için Boyabat İtfaiyesini arayan Kadir Yulaf, ekiplere kuyunun olduğu yeri tarif etmesiyle itfaiye aracıyla yola çıkan İtfaiye Çavuşu Mustafa Altun ve İtfaiye Eri Hilmi Gültekin, araçları orman içine giren yolda zorlanınca merdivenleri omuzlarına alarak 600 metre yolu yürüyerek kuyunun olduğu yere geldiler.

İtfaiye eri Gültekin, kuyunun dibine kadar uzattıkları merdivenlerden inerek üç kaplumbağayı tek tek çıkararak doğaya bıraktı. Canlı oldukları görülen kaplumbağalar kuyunun olduğu yerden uzak bir yere bırakılarak tekrar yaşam alanına döndüler.

İtfaiye Çavuşu Mustafa Altun, biz bu kaplumbağaları kurtarmanın mutluluğunu yaşıyoruz, huzur içinde uyuyacağız, peki bu kuyuyu açanlar rahat uyuyabiliyorlar mı diyerek, definecilere tepkisini ifade edip, "Bu akşam kaplumbağaları tekrar doğal hayatlarına bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak bizim bilmediğimiz, görmediğimiz nice kuyulara hayvanlar düşüp açlıktan ölüyorlar. Böyle kuyuların açılmasına kesinlikle karşıyız, define bulmak hayaliyle bu kuyuları açanlar, bari giderken üzerini örtselerde bu hayvanların günahına girmeseler.

Bize buradaki durumu görüp haber veren Kadir ve Özcan arkadaşlarımıza duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz. Biz bu tür duyarlı insanlarımızın çoğalmasını istiyoruz. Biz insanlar, doğadaki hayvanların da hayatından sorumluyuz. Üzerimize düşen görevi yapmaya her zaman hazırız." dedi.

Kadir Yulaf ta itfaiyecilere teşekkür ederek, "Kaplumbağaları burada görünce vicdanımız rahat etmedi, kendi imkanlarımızla kurtaramayacağımızı görünce itfaiyeyi aradık. Sağ olsunlar, gelip kaplumbağaları kurtardılar" dedi.

Aklımıza takılan soru ise, başka canlılar düşüp ölmemesi için bu kuyuyu kim kapatacak ?

Mahmut Coşkun


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 14:40
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner95