Boyabat Mantar Pazarından Röportajlar, İlginç Görüntüler

Kanlıca mantarınının bollaşması ile Köy Pazarına girmek istemeyip kaldırımlara inen mantar satıcıları Boyabat Sesi'ne konuştular.

Boyabat Mantar Pazarından Röportajlar, İlginç Görüntüler

Kanlıca mantarınının bollaşması ile Köy Pazarına girmek istemeyip kaldırımlara inen mantar satıcıları Boyabat Sesi'ne konuştular.

Kanlıca mantarı bollaşınca kilosu 15 lira ile 8 lira arasında satılmaya başladı. Boyabat Belediyesi'nin yerli ürünler için İnönü İlkokulu Bahçesi'nde düzenlediği Köy Pazarı, mantar satıcıları için uygun görülmeyip kaldırımlarda satış yapmaya başlayınca, yerli ürün satıcıları da köy pazarından çıkıp tezgahlarını kaldırım kenarlarına taşıdılar.

Boyabat Sesi kameralarına konuşan yerli ürün satıcıları "Mantarcılar kaldırımlarda tezgah açınca köy pazarına giren olmuyor. Müşteriler içeri girmeyince biz de müşterilerin olduğu kaldırımlara tezgah açmak zorunda kaldık" dediler.

Mantar satıcıları da "Bu kadar mantar satıcısı içeri zaten sığmıyor, bizler de dışarı kaldırım kenarlarında satışlarımızı yapıyoruz. Mantarın iki aylık sezonu var. Yetkililer bizi anlayışla karşılasınlar. Hem aile ekonomimize hem de ilçemiz ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Belediye yetkililerimizden anlayış bekliyoruz" diyorlar.

Mantarlar tazeliği, görüntüsü ve çeşidine göre 15 lira ile 7 lira arasında datılıyor. Bu arada Kastamonu'dan gelen toptancı da kilosu 8 liradan mantar alıyor. Bazı vatandaşlarımız "Biz de Kastamonu'dan gelen telefonu ve aracının plakasını bildiğimiz birisine toptan mantar verdik. Adam paralarımızı vermeden ortadan kayboldu. Verdiği telefonlara da cevap vermiyor. Bizi dolandırdı" diye yakındılar.

Boyabat Belediyesi'nin kaldırım kenarlarında satış yapmasına müsaade eden mantarcılarla konuştuk. Görüşlerini aldık. Ancak mantar pazarının dağılma saatlerinde 19.00- 20.00 sonrasında çektiğimiz görüntülerde de görüleceği üzere yerler çöplerle dolu olarak bırakıldı. Buna tepki gösteren bazı vatandaşlarımız ve resmi yetkililer "Bu kadar hoş görü ve toleranslara karşı tezgahlarının çevresini çöp yığını halinde bırakıp giden mantar satıcıları da iyi niyetleri suistimal ediyorlar" denildi.

Pazar yerinde Gazidere Domatesi satan Gazideretebaklı Köyü'nden Cengiz Özcan müşterilerinin domateslerinden memnuniyet gösterdiklerini ifa edip şikayetçilerin de olduğunu söyledi. "Müşterilerimiz domateslerimizden çok memnun, alan bir daha gelip alıyor. Ama şikayetleri de var. Diyorlar ki 'Biz Gazidere domatesini yeyince dışarıdan gelen gelen domotesleri yiyemiyoruz. Adeta tuzsuz ekmek gibi lezzetsiz geliyor. Sizin domates bitince ne yapacağız, domates yiyemiyeceğiz' diyorlar." ifadelerinde bulundu.

,

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95