Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan'ın açıklamalarına göre 20 yaş altında olanlara da sokağa çıkma yasağı getirildi. 30 büyükşehirle birlikte Zonguldak'a araç giriş çıkışı yasaklandı ve toplu alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi.

Bu gece 24.00,den itibaren, tüm yurtta uygulamaya alınan yeni tedbirler kapsamında;

20 yaş altı vatandaşlar, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandığı,

Market, pazar, fabrika  gibi toplu halde bulunan yerlerde mutlaka maske kullanılma mecburiyeti getirildiği;

Sokakta ve işyerlerinde Sosyal Yaşam Mesafesi en az 3 metre olacak şekilde olacağı;

Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacağı;

Kurallara uymayanlara ağır para cezası uygulanacağı ve adli işlem yapılacağı uyarısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıklarken "Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. 30 büyükşehrimizle Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız." dedi.

TOPLU ALANLARDA MASKE ZORUNLULUĞU

Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.

20 YAŞ VE ALTINA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değil. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerini görüyoruz. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek salgının seyrini o derece kontrol altına alır, tehdidi ortadan kaldırabiliriz. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83