Boyabat'ta 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' uygulaması yapıldı

Boyabat'ta 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' uygulaması yapıldı

Boyabat'ta 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' uygulaması yapıldı

Sinop'un Boyabat ilçesinde, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" uygulaması gerçekleştirildi.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla Hükümet Konağı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki kavşakta düzenlenen trafik farkındalık uygulamasında sürücülere, Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, trafik polisleri ve jandarma trafik ekipleri tarafından "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" başlıklı bilgilendirme broşürleri verilip, sürücülere uygulamanın önemiyle ilgili açıklamalarda bulunuldu.

İlçe Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, uygulamanın önemini belirten broşür verdiği sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde sürücülerin trafik ışıkları olmayan, ancak trafik işareti ve levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya geçitlerinde yavaşlamak ve yaya gördüklerinde de durarak ilk geçiş hakkını yayaya vermek zorunda olduklarını söyledi.

Çetin, kurallara uymayanlara trafik idari para cezası uygulanacağını da hatırlattığı sürücülere "Trafik kuralları uzun araştırmalar ve deneyler sonucu ortaya çıkmıştır.Trafik kurallarına uymanın önce kendi can ve mal güvenliğiniz olduğu gibi çevrenizdeki yaya ve diğer kişilerin de can ve mal güvenliği için hayati önem taşımaktadır. Trafik kazaları dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. Kazasız, sağlıklı ve kurallara uygun yolculuklar diliyoruz" dedi.

Uygulamaya Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, İlçe Emniyet Müdürü Ali Asker Bayar, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Nihat Aydın, Boyabat Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İrfan Erbaş, trafik polisleri ve jandarma trafik ekipleri katıldılar.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
yenimahalleli
yenimahalleli - 2 ay Önce

bizim boyabatlılar yayaya yolmu verecek şaşarım yağmurlu havada bile yol vermıyorlar araba ıslanmasın diye yapıyorlar birde hızlı şekilde geçip bekleyen yayayı ıslatıyorlar asla burada çok zor

SIRADAKİ HABER

banner95