Boyabat'ta 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

Boyabat'ta 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

Boyabat ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle kutlandı

Hükümet Konağı önündeki törende Boyabat Merkez ve Köy Muhtarları Derneği Başkanı Yakup Akgün tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Akgün, protokol ve törene katılanları selamladıktan sonra, bu günün "Muhtarlar Günü" ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Hükümete, Gazi Meclise ve emeği geçenlere teşekkür etti.  

Akgün, konuşmasında "19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sora Anadolu'da KAstamonu Taşköprü'de kurulan muhtarlık müessesesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir.

Muhtarlık müessesesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir.

Muhtarlığın 187 yıllık merkezi, yerel idareyi temsil eden kurumları arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Bu günü bizlere ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum" ifadelerinde bulundu.

Törenin ardından Dernek Başkanı Akgün ve yönetim kurulu üyeleri İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz'ı makamında ziyaret ettiler.

Törene İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Habibullah Keser, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Emre Gökmen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Şeref Kutu, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu ve diğer ilgililer katıldılar.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 12:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
şehir
şehir - 2 ay Önce

şehir muhtarlarından kimseyi göremedim nerdeler kendi günlerinde

milat
milat - 2 ay Önce

her gün bi gün kutlaması, boş işlerle çok meşgul olmak iyi bişey değil

SIRADAKİ HABER

banner96

banner95