Etiketlerde “ yerli logo ”zorunluluğu getirildi 

Etiketlerde “ yerli logo ”zorunluluğu getirildi 

Etiketlerde “ yerli logo ”zorunluluğu getirildi 

Sinop Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, Ticaret Bakanlığınca, Türkiye'de üretilen ürünlere yerli logo konulması zorunluluğu getirdiği bildirildi.

Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi. Yeni düzenleme ile ilgili Sinop Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Yerli Üretim” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunmasının zorunlu hale geldiği bildirildi. 

Sinop Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur. 

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 03/10/2018 tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere; Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir. Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “Yerli Üretim” logosu hazırlanmıştır. Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu

 “Yerli Üretim” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.   

“Yerli Üretim” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “Yerli Üretim” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.


-Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95