Boyabatlı Öğrencilere Camiyi Sevdiren Proje

Boyabatlı Öğrencilere Camiyi Sevdiren Proje

Boyabatlı Öğrencilere Camiyi Sevdiren Proje

 Boyabat Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğünce ‘Bisiklete Biniyorum Camiye Gidiyorum, Hem Sağlıklıyım Hem Huzurluyum’ projesi üçüncü kez hayata geçirildi.

Bu kapsamda Boyabat İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Boyabat Jandarma Ekipleri kontrolünde bisikletlerle Bağlıca, Alibeyli, Karacaören ve Çatpınar Köylerine gidildi.
     
Her hafta Pazar Günü Öğle ve İkindi namazlarını köyde kılan öğrenciler iki namaz arasında piknik yaptılar, çeşitli oyunlar oynadılar, köydeki yaşlı ve hastaları ziyaret edip hayır dualarını aldılar.
     
Bu yıl kız öğrencilerin de katıldığı projede Boyabat’ın yakın köylerine üç yılda yaklaşık 130 km bisikletle seyahat gerçekleştirildi ve 38 vakit namaz cemaatle kılındı. 


       
 Projenin amacını öğrencilerin okulu sevme ve benimsemelerini, Beden ve ruh dengesi içinde hem maddi hem manevi anlamda gelişmelerini, sağlık konusunda bilinçlenme ve düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalarını, zararlı alışkanlık ve davranışlardan uzak durmalarını, İmam Hatip Ortaokulu olarak dini bilgileri ve başta insanı kötülüklerden alıkoyan namaz bilincini gezerek ve eğlenerek kazanmalarını, yaşadıkları yakın çevreyi tanıma,  doğayı sevme ve koruma duygularıyla büyüklerine saygı ve yaşlılara hürmet gibi erdemlerini pekiştirmek olduğunu açıklayan Okul Müdürü Halil Gündoğdu sözlerine şöyle devam etti; “Öğrenilen bilgilerin kalıcı ve faydalı olması, istendik davranış değişikliğine yol açması ancak öğrencinin bilgiyi yaparak ve yaşayarak öğrenmesi, eğitimin  nesnesi değil öznesi olması ve öğrendiklerinin günlük yaşantısında karşılık bulmasıyla mümkündür.

      
Bizler de eğitimi dört duvar arasına hapsetmeden her zaman ve her yerde eğitim felsefesiyle öğrenilenlerin kalıcı, zevkli ve faydalı hale gelmesi için çeşitli etkinlik ve projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projemiz ise Kur’an-ı Kerim’den “Muhakkak ki namaz insanı kötülükten alıkoyar” (Ankebut suresi 45) ayeti ve Sevgili Peygamberimizin “İnsanlardan çoğunun aldandığı iki nimet vardır. Sağlık ve Boş vakit” (Buhârî, Rikâk, 1.) Hadis-i Şerifinden hareketle oluştu.
         
Bizim bir imam hatip ortaokulu olarak  öğrencilerimizin maddi ve manevi eğitimleri yanında sosyal, sportif ve kültürel yönden de gelişmelerine katkı sağlamak bedeni ve ruhi melekelerini geliştirmek, toplumsal değerlerimizi benimseyip yaşamalarına destek olmak amaçlarımız arasındadır.
         
Projemizi onaylayan Kaymakamımız Sayın Fatih Aksoy’a, Belediye Başkanımız Sayın Şefik Çakıcı’ya, bizi destekleyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Özkan’a, yol güvenliğimizin sağlanması konusunda İlçe Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Gülcü ve İlçe Jandarma  Komutanımız Sayın Özay Topcu’ya İlçe Müftümüz Sayın İsa Sağlam’a, Köylerdeki din görevlilerimize ve misafirperver köylülerimize, bisiklet temini konusunda yardımcı olan  Atatürk Ortaokulu ile Mehmet Akif Ersoy Lisesi Müdürlüklerine  temiz yürekli öğrencilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum”
dedi.

-Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83