Boyabat'ta Zeka Geliştirici Oyunlar Sergisi

Boyabat ilçesinde Boyabat 1. Zeka Geliştirici Ahşap, Akıl ve Strateji Oyunları El Sanatları Sergisi açıldı.

Boyabat'ta Zeka Geliştirici Oyunlar Sergisi

Boyabat'ta Zeka Geliştirici Oyunlar Sergisi

Boyabat ilçesinde Boyabat 1. Zeka Geliştirici Ahşap, Akıl ve Strateji Oyunları El Sanatları Sergisi açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve Boyabat Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde düzenlenen Boyabat 1. Zeka Geliştirici Ahşap, Akıl ve Strateji Oyunları El Sanatları Sergisi açıldı.

Sergiyi ziyaret eden Boyabat Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Sarıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan proje sorumlusu yetkililerinden bilgi alıp, sergilenen oyunları oynadılar. İlçedeki okul öğrencilerinin de ziyaret ettiği sergi üç gün süreyle açık kalacak. İlk gün ziyaretçi olarak sergiyi gezen Boyabat 125. Yıl Anaokulu öğretmen ve öğrencileri, sergilenen oyunlara büyük ilgi duyup, proje sorumlu ve görevlisi Nevşil Erdal Car'dan oyunların oynanışı ile ilgili bilgi alıp oyunları oynadılar.
 
Türk ve dış ülkelerde zeka geliştirici 40 oyununun ahşap materyaller kullanılarak hazırlanıp  sergilendiği salondaki proje temsilcisi Erdoğan Car, Boyabat Sesi muhabirine yaptığı açıklamada, 

Zeka oyunları çocukların, eğlenirken zekasını geliştirmesi, zihnini açması ve yeni bir şeyler öğrenmesi için hazırlanmış oyunlardır. Çocuklar bu oyunlarla var olan zihinsel ve bilişsel yeteneklerini geliştirebildikleri gibi, yeni yetenekler de kazanırlar,

Car, ifadelerine devamla "Zeka oyunları çocuklara; çabuk karar verme sonraki aşamaları düşünme ve öngörme; olasılıkları hesaplama mantığını etkili ve yetkin bir şekilde kullanma yeteneği kazandırır. Bu oyunlar, çocukların yalnızca yeteneklerini geliştirmekle kalmaz kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur.

Oyun, çocuğa öğretemeyeceğimiz konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi için en uygun araçtır. Çocuk oyun esnasında duygu ve düşüncelerini açar. Deneme yanılma yolu ile problemlere çözüm getirmeyi ve belirli riskleri göze alma deneyimi kazanır.

Çocuklar oynamaya başlamadan bilinmesi gereken beş kavram olan zeka oyunları dersleri sayesinde uzayda üç boyutlu algılama, yoğunlaşma, mantık hataları, eleştirme, tahmin, uzun vadede strateji üretimi, hızlı düşünme, çözüm üretme, taktik geliştirme, soyut düşünce gibi pek çok hususta kendilerini geliştirebilirler." dedi.

Sergi alanında oynanan oyunların setleri isteyen kişilere ücreti karşılığnda verilmektedir.

Haber : Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 15:24
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95