Boyabat'ta "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" Konferansı Verildi

Boyabat Gençlik Merkezi tarafından "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" projesi kapsamında, Yazar ve Şair Hüseyin Akın tarafından konferans verildi.

Boyabat'ta "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" Konferansı Verildi


Boyabat'ta "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" Konferansı Verildi

Boyabat Gençlik Merkezi tarafından "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" projesi kapsamında, Yazar ve Şair Hüseyin Akın tarafından konferans verildi.

Boyabat Gençlik Mekezi tarafından 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi salonunda düzenlenen "Bir Gence Ulaşmak İçin Biz Her Yerdeyiz" projesi kapsamında, Yazar ve Şair Hüseyin Akın tarafından gençlik, okuma kültürü, düşünmek ve yazmak konularının içeren konferans verildi.

Boyabat Gençlik Müdürü Hüseyin Köroğlu, açılış konuşmasında Boyabat Gençlik Merkezi olarak gençler adına ne yapabileceksek, gücümüz neye yeterse, yapacağız, dedi.

Köroğlu sözlerine devamla "Boyabat'ta gençlerimize ulaşmak için sokak sokak dolaşacağız. Bu konuda azimliyiz. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın aşmak için gayret edeceğiz.Biz zaferle değil seferle sorumluyuz, takdir Allahü Tealanındır.

Şunu biliyoruz, ulaşamadığımız her yer bizim, yarın mahşer günü bu insanların sıkıntılarına çare olamadığımızdan dolayı yakamızdan tutulup hesap sorulacağının şuuru ve farkında olduğumuzdan dolayı Boyabat'taki son gencimize ulaşana kadar bütün gayretimizle çalışacağız. Biz elimize çiviyi ve keseri aldık. O çiviyi o duvara çakmak için bir kere vurmanın yeterli olmadığının farkındayız. O çiviyi duvara monta edene kadar çalışacağız inşallah. Bizlere konferans vermek için davetimize icabet eden ve şu an aramızda bulunan hocamız Hüseyin Akın'a takdir ve teşekkürlerimi iletiyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.

Daha sonra konferans vermek için kürsüye davet edilen Yazar ve Şair Hüseyin Akın sözlerine, gençlik bir hazinedir, bu hazineyi korumamız gerekir. Bu hazine bizim geleceğimizin garantisidir, dedi.

Akın, Biz memleketimiz için bu hazineyi, nasıl muhafaza edebiliriz, çarçur etmeden, israf etmeden, hafızalarını, vijdanlarını muhafaza edip dejenerasyondan korumak için neler yapacağımızı düşünmeliyiz diyerek "Gittiğimiz her yerde şu üç şeyi söylüyoruz. Okumak, okuma külürü. Maalesef bizde okuma kültürü yok. Düşünmek için okumaya ihtiyaç yok, diyor. Okumayan, okuyandan çok konuşuyor. Okumak hayatımızdan kalktığı için, gereksiz, anlamsız davranışlar gösteriyoruz. Müslümanız diyoruz ama Kur'an okumuyoruz. Ezbercilikten, kes kopyala yapıştır zihniyetinden kurtulamıyoruz. Okursak sorumluluk alırız, sorumluluk almaktan korkuyoruz. Okumayı sadece diploma alma süreci olarak görüyoruz." dedi.

Akın, düşünmenin aklımızı en iyi şekilde kullanmak için bize verilmiş bir imkandır diyerek "Düşünmek duyarlılıktır, kaçan bir gol kadar, Afrika'da ölen çocuğa üzülmüyorsan, düşünmüyorsun demektir. Düşünmeyen insan gelişmeyen, yerinde sayan hatta geri kalan insan demektir. Düşünmeden hareket etmenin sorumluluğu o kişinindir. Çünkü Allah insana düşünmek için akıl vermiştir. Biri bize şurdan git değinde, aklımızı kullanıp doğru yol olmadığını gördüğümüz halde arkadaşımı kırmayayım diye yanlış yoldan gidiyorsak aklımızı kullanmıyoruz demektir. Allah Kur'an'da diyor ki 'Biz aklını kullamayanları, pislik içinde bırakırız' diyor."

Akın, felsefenin kötü bir şey olmadığını da ifade ederek, "Felsefe insana düşünmeyi öğretir. Zihinsel bir devinim yaratır. Felsefeden kaçtığınızda dogmatizm başlar, tahammülsüzlük başlar. Felsefenin imkanlarından yararlanılmalıdır." dedi.

Yazar ve Şair Hüseyin Akın, konuşmasının son bölümünde de yazmanın önemine değinip yazmayan toplumlar kültürlerini muhafaza edemezler dedi. Akın, "Kültürümüze sahip çıkmak için, o kültürel değerlerimizi yazıp, gelecek nesillere aktarmalıyız. Ne yazık ki okumadığımız gibi yazmıyoruz da. Artık düzgün cümleler kuran gençler arıyoruz. Sadece akademik başarılar için okumak - yazmakla değerlerimizi koruyamayız. Okumak, düşünmek ve yazmak insana ihanet etmez. Ama bunları yapmadığımızda kültürümüze, kendimize ve geleceğe ihanet etmiş oluyoruz. Yazmak, insanın kendisiyle dertleşmesidir, rahatlamasıdır. " diyerek konuşmasını tamamladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan, konferans sonrasında Hüsyin Akın'a teşekkür edip hediye sundu.

Akın'ın, konferans sonunda okuyucularına kitaplarını imzalamasıyla program sona erdi..

Haber : Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95