Boyabat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Boyabat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Sarıağaççayırı İlk-Ortaokulu, Yeşilyurt İlkokulu ve Mehmet Albayrak Hafız İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından birlikte düzenlenen kutlama programı Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam ederek saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşuyla, şehit olan ve vefat eden öğretmenler için Kur'an Tilaveti okundu. 

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Davut Uysal, pandemi sürecinin hayatın bütün alanlarını olumsuz etkilediği gibi, eğitim ve öğretim faaliyetlerini de derinden etkilediğini vurgulayarak, bu süreçte öğretmenlerin, öğrencilerini teknoloji ile buluşturarak, mesleklerin dijital platformlara taşınması ve buradan icrası noktasında da topluma öncülük ettiklerini, söyledi.

Uysal, konuşmasında, "Millet Mektepleri’nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği’nin kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün, fedakâr öğretmenleri hatırlama ve kıymetlerini yâd etme günüdür. 

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve daimî mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmalarını kolaylaştıran, 
yaşamları boyunca gereken bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve kendisi de toplumun önünden giden bir gönül eridir.

Bu güzel günde değerli vakitlerinizi bizlere ayırdığınız için hepinize teşekkür ediyor, çok değerli ve şerefli bir meslek olan öğretmenlik mesleğini yapmanın gururuyla sizleri selamlıyorum.

Kıymetli hâzirun ve değerli öğretmen arkadaşlarım. Öğrenme hayat boyu devam eden bir süreçtir. Hiç kuşku yoktur ki iyilikler gibi kötülükler de öğrenilebilmektedir. Esasen hayat boyunca bu manada her birimiz, hem birer öğretmen hem de birer öğrenciyiz.

Eğitim alanında ihtisas yapmış ve şerefli öğretmenlik mesleğini icra eden meslektaşlarım, her alanda olduğu gibi, hayat boyu devam eden eğitim ve öğrenme faaliyetlerinde de iyinin, güzelin, doğrunun ve faydalı olanın öğretilmesinin öncüleridirler.

Bir insanı kurtarmanın, bütün insanları kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Bir buğday başağının yetişmesine engel, sadece zararlı otlar değil; çiftçinin de ihmali olabilir. Çiftçinin hatasının telafisi mümkün ve kolaydır. Fakat öğretmenin hata ve ihmalinin telafisi pek zordur.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler ve genç kalpler de sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunmak ve sevgiyi hak etmek gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Eğitimde feda edilebilecek hiçbir fert yoktur diyerek, her bir öğrencisi için çırpınan, Nurettin Topçu’nun "Tahammülsüzlüğün ve şikâyetin başladığı yerde öğretmenlik davası biter" sözünü kendine düstur edinip, yurdumuzun doğusundan batısına, ilinden beldesine, her köşesinde öğrencileri için aşkla, tutkuyla fedakârca çalışan birer eğitim neferleridir öğretmenler.

Bu salgın sürecinde eğitim ve öğretimde meydana gelen kayıplarımızın dışında, hastalığa kurban verdiğimiz acı kayıplarımız da oldu. Başta kıymetli meslektaşım, arkadaşım Selma Genç öğretmenim olmak üzere, salgında hayatını kaybeden öğretmenlerimize ve eğitim camiamızın bütün paydaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum.

Sözlerime son verirken..Biz öğretmenleri de yetiştiren aziz öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyor, ebediyete intikal eden sevgili öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz." ifadelerinde bulundu.

Program günün anlam ve önemiyle ilgili şiirlerin okunuşu, öğrencilerin gösterileri, dinleti, emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesi ve ödül töreniyle sona erdi.

İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, ödül töreninde yaptığı konuşmasında "Sergilenen skeçlerde de izledik. Öğretmenlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu, pandemi sürecinde çocuklarımızın öğretmenlerini ne kadar özlediğini, okullarına koşarak gelip, öğretmenlerine kavuşmanın mutluluğu yaşadıklarını biliyorum. Ben tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, en içten şükranlarımı sunuyorum. Şehit olan, vefat eden tüm öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum," dedi.

Programa Kaymakam Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Habibullah Keser, Sinop Barosu Temsilcisi Av. Hüseyin Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Emre Gökmen, İlçe Jandarma Komutanı J. Yüzbaşı Şeref Kutu, Boyabat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğ. Gör. Abdullah Eravcı, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ceylan, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, CHP İlçe Başkanı Hasan Sıtkı Mor, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler, katıldılar.

Mahmut Coşkun


 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 14:45
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95