Sinop’un ilk yerli karpuzları çıktı

sinop – Erfelek güzergahı üzerindeki köylerde üretilen, Sinop’un ilk yerli karpuzları çıktı ve yol boyunca kurulmuş olan çardaklarda satışa sunulmaya başlandı.

Sinop’un ilk yerli karpuzları çıktı

Sinop’un ilk yerli karpuzları çıktı

Sinop – Erfelek güzergahı üzerindeki köylerde üretilen, Sinop’un ilk yerli karpuzları çıktı ve yol boyunca kurulmuş olan çardaklarda satışa sunulmaya başlandı.

Sinop – Erfelek hattı üzerinde bulunan Mertoğlu, Çobanlar, Uzungürgen, Bektaşağa, Çelenköyü ve Hasandere köylerindeki (Gavur Ovası mıntıkasındaki) üretici vatandaşlar tarafından büyük uğraşılarla yaklaşık üç ayda üretilen ve lezzet yönünden ayrı bir damak tadı bırakan, Sinop’un ilk yerli karpuzları piyasaya çıkarak yol güzergahındaki çardaklarda satışa sunulmaya başlandı.

Sinop’un Bektaşağa Köyü üreticilerinden Turan Arslan bu konuda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Oğlum Soner Arslan ile birlikte gece-gündüz demeden üç ay boyunca tarlada çalışarak ürettiğimiz yerli Sinop karpuzlarını vatandaşlarımızın damak tadına sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kendi tarlalarımızda ürettiğimiz ve Erfelek Barajı’ndan gelen su ile suladığımız, Gavur Ovası mıntıkası dediğimiz bu bölgenin yerli karpuzları diğer bölgelerin karpuzlarına nazaran daha tatlı ve sulu oluyor. Adeta şekerpare gibi, yerken insanın damaklarında apayrı bir tad bırakıyor. Bu nedenle bizim bu bölgenin karpuzları vatandaşlarımız tarafından daha çok tercih ediliyor. Kilosunu 1,5 liradan sattığımız yerli karpuzlarımız ortalama 4–5 Kg. civarında geliyor ve her alan en az 3-5 tane alarak eşine-dostuna hediye ediyor. Yerli karpuzlarımızın yanında, yine kendi tarlalarımızda ürettiğimiz tamamen natürel olan domates, biber ve taze fasulye gibi ürünlerimizi de vatandaşlarımızın sofralarına sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Haber: Hikmet Kurada / Sino

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:32
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95