Sinop İl Sağlık Müdürlüğünden Flaş Açıklama

Sinop İl Sağlık Müdürlüğünden Flaş Açıklama

Sinop İl Sağlık Müdürlüğü son günlerde gündeme gelen Sinop plajlarında denize girenlerin bağırsak hastalıklarına yakalanmaları yönünde çıkan iddialara cevap verdi.

Yapılan basın açıklamasında ''Son günlerde deniz suyu kaynaklı bağırsak hastalıklarında artış olduğuna yönelik iddiaların yerel basında yer alması üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Akut Bağırsak Enfeksiyonları, Sağlık bakanlığı tarafından kurulan “Temel Sağlık İstatistikleri Modülü’ (TSİM) ve “Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Erken Uyarı Sistemi’ (İZCİ) aracılığı ile İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından hastanelerimizden gelen günlük verilerle takip edilmektedir.

İlimizde bulunan tüm plajlardan ayda iki kez alınan su numunelerinin analizleri yapılmakta olup, 2018 yaz sezonunda mevzuat limitlerinin üzerinde
bakteriyolojik kirlenme olan plaj noktamız bulunmamaktadır. Analizi yapılan
tüm deniz suyu sonuçları Sağlık Bakanlığının http://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinden de görülebilmektedir.

Sinop ilimizde her sene yaz aylarında ve bayram tatillerinde nüfus yoğunluğu
artışı yaşanmakta, buna paralel olarak hastanelere yapılan başvurularda da artış yaşanmaktadır. Akut bağırsak enfeksiyonu tanısı ile hastanelerimize başvuran hasta sayısının nüfus artışı ile orantılı olarak yaz aylarında artış gösterdiği,herhangi bir bakteriyel etkene bağlı salgın hastalık durumu olmadığı tespit edilmiştir. Hastanelerimize akut bağırsak enfeksiyonu şüphesi ile gelen hastalardan alınan gaita örneklerinde de bakteriyel bağırsak enfeksiyonu etkeni üretilmemiştir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' ifadelerine yer verildi.

 

-Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melahat
Melahat - 3 yıl Önce

Dahiller pislik icinde cöpler yerde denizde nerde belediyeniz

SIRADAKİ HABER

banner96

banner95