KUZKA’dan Sinop Turizmine 6 Milyon TL’lik Destek 

KUZKA’dan Sinop Turizmine 6 Milyon TL’lik Destek 

Kuzey Anadolu Ajansı (KUZKA) tarafından hayata geçirilen "2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında Sinoplu turizmcilere 6 milyon TL’lik hibe desteği sağlayacak olan sözleşme imza töreni gerçekleştirildi.

Kuzey Anadolu Ajansı (KUZKA)’nın turizm alanında faaliyet gösteren özel sektörün geliştirilmesi adına hayata geçirdiği "2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında alınan başvurulardan kabul gören 13 işletmenin sözleşme imza töreni gerçekleştirildi. Sinop Valiliği Toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Sinop Valisi Köksal Şakalar, toplam büyüklüğü 6 milyon TL olan hibe desteği programının Sinop turizmine büyük oranda gelişme kazandıracağını söyledi. Şakalar; “Ajansımız tarafından 26 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen Proje Teklif Çağrısı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan proje sahipleri ile hibe desteği sözleşmesi imzalamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Projelerimizin hem Bölgemize hem de Sinop’a hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Toplam büyüklüğü 6 milyon TL olan hibe desteği programı bölgemizde, özellikle de Sinop’ta faaliyet gösteren turizm işletmelerinin rekabet gücünü, hizmet kapasitesini ve kalitesini artıracağı gibi turizmin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. 

Bu nedenle mali destek programımız Sinop turizmine birçok yönden katma değer katacaktır. Bizlerin ve turizmcilerimizin önem verdiği konuların başında gelen turizm gelirleri, turist ve geceleme sayısı ile müşteri memnuniyeti gibi konularda hibe destek programının turizm sektörümüze önemli artılar sağlayacağına inanıyorum. Özetle söylemek gerekirse bu mali destek programı ile sizlere sunulan imkânları iyi değerlendirmeniz aynı zamanda Sinop için turizm hedeflerine bir adım daha yaklaşmak anlamına geliyor. Bu nedenle bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi Sinop’taki turizm işletmelerinin konaklama ve restoran hizmetleri anlamında hem rekabet güçlerinin artmasını hem de hizmet kapasitesi ve kalitesi anlamında özel öneme sahiptir. Bu düşüncelerle, programın Sinop ve Bölgemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, projelerinizde başarılar diliyorum” dedi.
İmza töreninde daha sonra söz alan KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç, KUZKA’nın kurulduğu günden bu yana girişimcilere birçok alanda destek verdiğini söyledi. Genç; “2010 yılında faaliyetine başlayan Ajansımız, kurulduğu günden bugüne kadar planlamadan tanıtıma, hibe desteklerinden yatırımcı bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerine kadar geniş bir faaliyet alanında çalışmalarını sürdürmektedir.İlimizde öne çıkan sektörlerden biri olan turizmin gelişmesi için 3 alanda eş zamanlı çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir. Birincisi günümüz şartlarına uygun olarak turist beklentilerini karşılayacak şekilde sahip olduğumuz turizm unsurlara altyapı ihtiyaçlarını gidermesi, ikincisi ilimizin etkin bir şekilde tanıtımının yapılması, üçüncüsü ise özel sektör işletmelerimizin rekabetçi konuma gelmesidir.  Ajans olarak bu üç alanda da çalışmalar yürütmekteyiz. Amacımız Bölgemizin sahip olduğu birbirinden önemli turizm destinasyonlarının gelişmesine katkı sağlayacak nitelikli projeleri hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yapmaktır. Hem altyapıya hem de özel sektörün geliştirilmesine yönelik çıktığımız mali ve teknik destek programlarıyla ilimizdeki kurum ve kuruluşlarımız ile işletmelerimizin projelerine destek sağlıyoruz. Diğer taraftan da ilimizin tanıtım ve pazarlamasına yönelik “Bütünleşik Turizm Projesi” adını verdiğimiz projeyi hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında her ile ait turizm portalları, tanıtım filmleri, fotoğraflar, kataloglar ve çeşitli tanıtım materyalleri oluşturularak tanıtım faaliyetlerine ulusal ve uluslararası standart kazandırıldı” dedi. 


TURİZM ODAKLI KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI İLE BÖLGEDE TURİZMİN GELİŞMESİNİ HEDEFLİYORUZ 

KUZKA tarafından hayata geçirilen 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı ile bölgede turizmin gelişmesine katkı sağlanmasının amaçlandığının altını çizen KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç, bu anlamda Sinop’ta 6 milyon TL’lik bütçe ayrıldığını söyledi. Genç; “Turizm alanında faaliyet gösteren özel sektörün geliştirilmesine yönelik Ajansımız 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programını 26 Aralık 2017 tarihinde ilanına etmişti. Bu programla Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerimizde faaliyet gösteren turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılması amaçlandı. Programımızın önceliklerinden biri turizm işletmelerinin hizmet kapasitesinin ve kalitesinin arttırılması, diğeri ise turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesidir. Program uygulandıktan bir süre sonra ziyaretçi sayılarında, turizm tesislerinin ve restoranların gelirinde, geceleme sayılarında, turizm personel sayısında ve müşteri memnuniyetlerinde artış olması hedeflenmektedir.

Toplam bütçesi 6 milyon TL olan programa bölge illerimizden 46 başvuru yapılmıştır. Değerlendirme süreçleri sonucunda 26 proje başarılı olmuş ve yararlanıcılarımız sözleşme imzalamaya davet edilmiştir. Sinop’ta başarılı olan ve sözleşme imzalamaya hak kazanan 14 projeden 13’ü ile birazdan sözleşme imzalayacağız. 14 projenin toplam proje büyüklüğü yaklaşık 5,5 milyon TL, Ajans destek tutarı yaklaşık 2,7 milyon TL’dir. İşletmelerimiz, Sinop Antik Turizm, Yıldız Turizm, Özlem Nur GÜRBÜZ, Kuzey Yıldızı Turizm, Sinop Sultan Turizm, Eftal Petrol Ürünleri ve Turizm, Beyaz Ev Otel Restaurant Turizm, Çiftçi Otel, Dijital İletişim, Akonda Turizm, Öztürk Restoran, Menteş Otel, Dolunay Otel Restorant’dır. 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı’nın turizmcilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi. 


-Haber Merkezi 


 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95