Durağan'da zeytin fidanları toprakla buluştu

Durağan'da zeytin fidanları toprakla buluştu

Durağan'da zeytin fidanları toprakla buluştu

Durağan Yağbasan köyünde Zeytinciliğin geliştirilmesine yönelik delicelik alan haricinde kapama zeytin bahçesi oluşturma ve deneme çalışması kapsamında Yağbasan Köyü'nde İsmail Bekçi’ye ait 5 dekar bahçede Bursa Gemlik’ten getirtilen 200 fidan toprakla buluşturuldu.

Durağan Kaymakamlığı tarafından başlatılan ve Durağan Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Yağbasan- Çaltucak- Boyabükü köyleri arasında kalan baraj sahası boyunca, Delice Zeytinleri aşılanarak verimli bir çeşit kazandırma projesi aşılama çalışmaları belirlenen alanda başladı. Proje kapsamında Yağbasan Köyü'nde İsmail Bekçi’ye ait 5 dekar bahçede Bursa Gemlik’ten getirtilen 200 fidan toprakla buluşturuldu.

Bölgenin zeytincilik açısından geliştirilmesi için her türlü katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade eden İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ''

Yağbasan ve Çaltucak Köylerinde bulunan deliceler (Yabani Zeytin)  Durağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gemlik’ten getirilen 2500 adet aşı kalemi ile aşılanmaya başlandı. Orman İşletme  Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek çalışmalar kapsamında Sinop Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak teknik elemanlarımızca aşılama çalışması yapacak köylülerimize aşı eğitimi verildi.

Yapılan çalışmalar neticesinde alacağımız sonuçlara paralel olarak sayı ve alan olarak daha fazla zeytin ağacının aşılanması planlanmış olup, Durağan ilçesi civar köylerimizinde mutlaka sahiplenmesi  ile  zeytincilikte önemli bir seviyeye gelmek hedeflenmektedir.
Proje için Başta Durağan Kaymakamımız Sayın Ahmet Tozlu olmak üzere Durağan Orman İşletme Müdürü Ziya Yazıcı ve teknik personeline, İl Müdürlüğümüz teknik personelimize şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunarım.Ayrıca aşılama çalışmalarında büyük bir istek ve arzuyla görev alan Yağbasan ve Çaltucak muhtarlarımız ve köylülerimize teşekkür ediyor kolaylıklar dilerim
.''

-Boyabat Sesi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95