Boyabat'ta Genç Çiftçilere 280 Adet Hibe Koyun Dağıtıldı. 

  Boyabat ilçesindeki genç çiftçilere 280 adet Akkaraman cinsi küçükbaş hayvan dağıtıldı. 

 Sinop'un Boyabat ilçesindeki genç çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtıldı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, Genç Çiftçi Projesi kapsamında Boyabat ilçesindeki 7 besiciye 38 koyun, 2 koç olmak üzere toplamda 280 adet Akkaraman cinsi küçükbaş hayvan verildi. 

Boyabat Belediyesi Hayvan Pazarında düzenlenen törende 40'ar adet 7 bölmeye konulan koyunlar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Usta ve kurum çalışanlarının gözetiminde kura çekilerek genç çiftçilere teslim edildi. 

Murat Usta yaptığı açıklamada "Genç çiftçi projesindeki amaç kırsal alandan göçü durdurmak, köye dönüşü ve üretimi teşvik ederek işsizliği önlemeye yönelik bir çalışmadır. Besicilerimize hibe olarak verilen bu damızlık koyunlar, kendileri tarafından sigortalarının yaptırılması kaydıyla normal şartlarda 3 yıl boyunca satılamayacak. Besicilerimizden beklentimiz, önümüzdeki yıllar içerisinde koyun sayısının daha da artırılması, hem aile, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamalarıdır. Tüm besicilerimize hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyorum" dedi. 


Boyabat ilçesi Günpınar Köyü'nden 24 yaşındaki genç çiftçi Osman Balcı Boyabat Sesi muhabirine yaptığı açıklamada köyünden İstanbul'a göç ettiğini fabrikalarda işçi olarak çalıştığını, ancak dört yıl sonra köyüne geri dönmeye karar verdiğini söyleyerek "Devletimizin sunduğu genç çiftçi projesinden faydalandığım için çok mutluyum. Bu tür projeler, köylerdeki gençlerin gurbete yönelmesini önleyeceği gibi, benim gibi bilinçsizce gurbete gitmiş gençleri topraklarına geri döndürmeyi de sağlayacaktır diye düşünüyorum. 

Gençlerimiz tarım ilçe müdürlüklerine başvurduklarında kendilerine yol gösteriliyor, yardımcı olunuyor. Üreticilerin, yaptığı işi günü kurtarma amaçlı değil de ileriye dönük, büyütme amaçlı yapmaları gerekiyor. Bu şekilde hen kendilerine güvenleri artar, hem ekonomik gücü artar, hem de devlete katkı sağlamış olur. Bu tür örnek çiftçi de çevresindeki işsizlere örnek ve teşvik edici rol oynamış olur. 

Ben sizin aracılığınız ile ilçe tarım müdürümüz Murat Usta'ya ve kurumdaki tüm çalışanlarına bizlere verdikleri desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizlere karşılaştığımız zorluklar karşısında her türlü bilgiyi verip yönlendirmede bulunuyorlar."
dedi.  

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER