Boyabat Cemalettin Köyü'ndeki Koyun Ölümleri Araştırılıyor

Boyabat ilçesi Cemalettin Köyü'nde besicilik yapan Ramazan Sertkaya'a ait koyunlardan henüz bilinmeyen bir hastalık yüzünden 2 hafta içerisinde 20 tanesi telef oldu.

Boyabat Cemalettin Köyü'ndeki Koyun Ölümleri Araştırılıyor

Boyabat Cemalettin Köyü'ndeki Koyun Ölümleri Araştırılıyor

Boyabat ilçesi Cemalettin Köyü'nde besicilik yapan Ramazan Sertkaya'a ait koyunlardan henüz bilinmeyen bir hastalık yüzünden 2 hafta içerisinde 20 tanesi telef oldu.

Ramazan Sertkaya'ya ait 20 koyunun dışında aynı aileden oğlu Atalay Sertkaya'nın da Genç Çiftçi projesi kapsamında devletten hibe olarak almış olduğu 3 koyun da benzer şekilde telef oldu. Sertkayalar, sadece koyunlarda değil ineklerde ve buzağılarında da hastalık olduğunu gözlerinden sürekli yaş geldiğini de ifade ettiler. 

Besici Ramazan Sertkaya, ilk ölümler olduğunda yem tutması olarak zannederek hiçbir yere başvuruda bulunmadı. Ancak koyunların ölümü her gün devam ettiği için bir hafta sonra Boyabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine başvurdu. Yetkililer köye gelerek incelemelerde bulunduktan sonra durumu Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ilettiler.

11 Eylül 2018 Salı günü Sinop il ve Boyabat ilçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Cemalettin Köyü'ne gelerek besici Ramazan Sertkaya ve oğlu genç çiftçi Atalay Sertkaya'nın ev ve ahırının bulunduğu yere gelerek incelemelerde bulunup ölümlerin nasıl oluştuğu ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi aldılar. Yetkililer ailenin koyunlara ne tür iğneler yapılıp, hangi ilaçları verildiğini de not aldı.

Daha sonra evin avlusunda bulunan iki ölü koyunun iç organlarından numuneler alındı. Görevliler ölü koyunlardan alınan numunelerin tahlilleri sonucunda ölüm nedeninin belli olacağını  ve ona göre de koyunların tedavisini yapılacağını belirterek, bu süre içerisinde hasta ve sağlıklı hayvanların ayrı yerlerde tutulmasını, ölü hayvanlarında derin çukurlara gömülmesini söylediler.

Köy Muhtarı Ali Gezgin'e de köydeki diğer besicilerin hayvanlarında hastalık olup olmadığı sorulup bilgi alınıp, hastalık görüldüğünde resmi makamlara bildirilmesi ifade edildi. Köy muhtarı Gezgin, köylerindeki diğer besicilerden hayvanlarında hastalık olduğuna dair bir şikayet almadığını bildirdi.

Besici Ramazan Sertkaya ve oğlu Genç Çiftçi Atalay Sertkaya, kendi hayvanlarında ve köylerindede bu tür bir hastalık olmadığını. Genç çiftçi projesi kapsamında kendilerine verilen koyunların veteriner kontrolu olmadan, sağlıklı raporu olmadan Boyabat'a gelmiş olabileceğini ve kendi hayvanlarına da bulaşmış olabileceği ihtimaline karşın gerekli incelemelerin yapılmasını istedi. Baba oğul Serkaya'lar eğer hastalık hibe koyunlardan geldiyse zararlarının devlet tarafından karşılanmasını dile getirdiler. Sertkayalar, devletin kendilerine sahip çıkmasını, 60 civarında koyunun hasta olduğunu ve yaylıma çıkamadığını, yaylımdaki koyunlar içinde de hasta olanlar olduğunu zorla yürüdüklerini sözlerine eklediler.

Yetkililerde edinilen bilgiye göre 7 aileye eşit sayıda koyun hibesi yapıldığını, diğer 6 aileden kendilerine bu tür hastalık ve ölümlerin olduğuna dair bir şikayet ve haber gelmediği dile getirildi.

Tüm inceleme ve bilgilerin alınmasından sonra bir tutanak haline getirildi. Tutanakta yazılanlar sesli olarak okunduktan sonra resmi makam yetkilileri, besici baba oğul Sertkaya'lar ve köy muhtarı Ali Gezgin tutanağı imzaladılar.

Yetkililerden bir bölümü, numunelerin Samsun Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne verilmek üzere aynı saatlerde Samsun'a hareket ettiler.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇOBAN
ÇOBAN - 3 yıl Önce

BU KOYUNLAR BU YÖRENİN KOYUNU DEGİL YETKİLİLER BUNU BİLDİGİ HALDE BOYABAT I ZEHİRLİYOLAR PROJE DAHİLİNDEKİ BUTÜN HAYVANLARDA ÖLÜMLER VAR VE DE AHIRINDA BULUNAN KENDİ HAYVANLARINA BULASIYOR.VE SONUNDA SİNOP VE TÜM İLÇELERDE ÖLÜMLER GERÇEKLEŞİYOR.HABERİ YAPIP BIRAKMAYIN TAKİP EDİN SONUCUNU ÇOBAN KARDEŞLERİME BİLDİRİN; HER YIL PROJE GENÇ ÇİFTÇİ DİYEREK BOYABAT A GETİRİLEN HAYVANLARLA ZEHİRLİYOLAR .

Geçmiş olsun
Geçmiş olsun - 3 yıl Önce

Youtube da bu hayvanların ne şekilde taşındığına dair videolar mevcut. Rabbim beterinden korusun inşAllah.

nezih terakye
nezih terakye - 6 gün Önce

Esim zeliha koydemi yasiyor bana bildirin huseyin gezgin ablasi olur.selamlar

SIRADAKİ HABER

banner96

banner95